ANTRENMANLARLA FİZİK

antrenmanlarlafizik
Başlarken
Kitabın kapağında ‘Fiziğe buradan başlanır ’ diye iddialı bir cümleyle başladık.
Çünkü bu kitabı hazırlarken hareket noktamız , fizik sorularında da göreceğiniz ‘Aşağıdakilerden hangisi gerekli ve yeterlidir’ ifadesiydi.

Bu kitapta gerekli olmayan , sizin kafanızı karıştıracak ve yoracak bilgilere yer vermedik.
Fakat verilmesi gereken hiç bir şeyi de atlamadık.

Eminiz daha önce defalarca Fizik çalışmaya niyetlenip,başladıktan bir süre sonra da ‘anlamıyorum, yapamıyorum’ diye vazgeçmişsinizdir.

Ben fizik yapamam’. ‘Fizik çok zor ve anlamıyorum’ gibi düşünceleri kesinlikle kafanızdan silmenizi sağlayacak bir kitap olması için çabaladık.

Bizim öğretmenlik mesleğinde her zaman karşılaştığımız ,mutlaka sizin de duyduğunuz 
Hocam hiç bilmediğimizi varsayarak anlatın lütfen’ diyenleri de kırmadık 

Fizik temeli sağlam olmayanlar ve daha önce fizik çalışmayanlar! Hiç korkmayın ve üzülmeyin. Sonuçta size Kuantum fiziği anlatmıyoruz 

Temel matematik bilgisine ve ortalama bir zekaya sahip olan herkes belli bir seviyede de olsa mutlaka fizik adına birşeyler yapabilir.Siz de bu sınıfa kadar geldiğinize göre ,Fizik öğrenebilecek grup içindesiniz  Yeter ki kararlı olun ve biraz sabır gösterip çalışın.

Sizi yormamak adına gereksiz bilgilerden biz zaten bahsetmedik. Bilgilerin peşinden hemen örnekler çözerek o bilginin neden lazım olduğunu ve nasıl kullanılacağını gösterdik.

Bu kitaptaki örnek çözümlerinin gördüğünüz en uzun çözümler olduğu konusunda iddalıyız.Bunu özellikle yaptık. 

Yanlış anlamayın.Uzun yollardan çözmedik. Hatta daha once hiç görmediğiniz kısa yollar ve pratiklerle de karşılaşacağınızdan eminiz.

Sizin soru tipi ezberlemenizi değil, konuyu anlamanızı istiyoruz.Çünki anlayabilen öğrenci sıkılmaz ve çalışmaktan vazgeçmez.Yeter ki anlayacağı şekilde anlatılsın.Siz de anlayacaksınız.

Soruları çözerken,size yanınızda ders anlatıyormuş gibi düşünerek, aklınıza gelebilecek sorulara ve farklı durumlara da cevap verdik.’Şöyle olsa ne yapmalıydık’ diyerek çözüm içinde başka durumları da inceledik. Bazen bir örneğin çözümünde birden çok şey öğrendiğinizi siz de farkedeceksiniz.

Kitabın dili bu nedenle biraz konuşma diline yakın oldu.Sıkıcı olmaması için yaptığımız bu durum bazılarına değişik gelse de biz bu şekilde anlattığımızda öğrencilerimizin fiziği anladığını yıllardır görüyoruz.

Sizin sıkılmadan çalışabilmeniz için biz bu yönde gelecek eleştirileri göze aldık.Yeterki siz sıkılmadan çalışın ve vazgeçmeyin.

’Beklediğinize değecek’’ demiştik.

Sabırlı olur ,vazgeçmeden kararlı ve sabırla çalışırsanız,değdiğini sizde göreceksiniz.

Başarmanın,özellikle fiziği başarmanın verdiği mutluluğu tatmanız dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>